Українська мова носить у собі історію нашого народу, всю красу та міць поетичного слова! Чудова мелодія солов'я, могутня пісня лісів і полів, дитячий лепет і мамина колискова – звучить у нашій рідній мові й залишається в пам'яті назавжди.
Квітни, рідна мова, звучи зовні та у серці! Велична, щедра і прекрасна мова! Прозора й чиста, як гірська вода, Це України мова барвінкова, Така багата й вічно молода! Рідна мова, мов гірська вода, Рідна мова вічно молода, Рідна мова, в серці з ранніх літ Гордо лине мова у політ! Вона, як ніжна пісня колискова, Заходить в серце й думи з ранніх літ, Це мова, наче пташка світанкова, Що гордо лине у політ!
День української писемності та мови – свято, яке щороку відзначалося в Україні 9 листопада. Для свята обрали день, коли церква вшановувала пам’ять Нестора Літописця.
Однак після того як Православна цеква України та Українська греко-католицька церква у 2023 році перейшли на новий календар, постала необхідність зміни дат.
Зміни до указу президента України від 6 листопада 1997 року №1241/97 Володимир Зеленський вніс 28 липня 2023 року.
Тож відтепер вшанування пам’яті Нестора Літописця, відзначення Дня української писемності та мови, а також написання радіодиктанту національної єдності відбуватиметься в нову дату –
27 жовтня
Свято було встановлено, коли Президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ №1241/97 «Про День української писемності та мови».
За православним календарем – це день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця (письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря), з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови. Послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.
У День української писемності та мови за традицією покладають квіти до пам’ятника Несторові Літописцю.