Тема. Риторика як мистецтво. Мовленнєва ситуація
Кращою похвалою ораторові буде, якщо кожний, хто чув його промову, скаже собі: «Але я сам так думав, він лише висловив те, що я почував». Віолле де Дюк
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
Термін «риторика» походить від давньогрецького слова оратор та означає «теорія ораторського мистецтва, наука красномовства». Риторика виникла в Стародавній Греції дві з половиною тисячі років тому з єдиним призначенням — впливати на розум і волю громадян за допомогою засобів живого слова, щоб захищати їх.
Риторика — наука про способи переконання та впливу на аудиторію з урахуванням її особливостей. Риторика вивчає методику творення тексту, визначає його будову, найдоцільнішу для зрозумілого й аргументованого викладу думок. Залежно від того, що говорити й кому, риторика відповідає на запитання, як говорити, для чого й де.
Якщо давньогрецький філософ Арістотель (IV ст. до н. е.) уважав риторику мистецтвом переконання, то римський ритор Квінтіліан (І ст. н. е.) — мистецтвом говорити витончено.
Арістотель Квінтіліан
Отже, завдання риторики — переконання аудиторії, краса, вишуканість і витонченість вираження думок.
Предмет риторики — публічний виступ у процесі комунікації.
Риторика — це не тільки наука, а й мистецтво. У Стародавній Греції красномовство розглядали як мистецтво, адже античні мислителі ототожнювали риторику з живописом, скульптурою та навіть архітектурою. А найбільше паралелей проводили між риторикою, поезією та акторським мистецтвом.
Давньоримський оратор і філософ Цицерон (І ст. до н. е.) навчався майстерності красиво говорити в найкращих акторів Стародавнього Риму й у своїх публічних промовах використовував суто акторські прийоми.
Цицерон
Красномовство належить до духовної сфери життя. Так само, як поезія чи театр, ораторське мистецтво — це створення духовних цінностей. Поет, актор та оратор вирізняються розвинутим чуттям мови,
Античні мудреці вміли мислити образно. Риторику вони уявляли у вигляді риторичного дерева, де кожна деталь щось означала:
Мовленнєва ситуація
Будь-яке передання думок за допомоги слів є мовленнєвою подією. Це може бути монолог, діалог, диспут, окрема фраза або навіть вигук.
Спілкування між людьми відбувається в різних ситуаціях. Є такі ситуації, що не передбачають спілкування. Наприклад, ви відчули протяг. Що ви зробите? Устанете, підійдете до вікна й зачините його. Ця ситуація не вимагає комунікації з кимось. Якщо ж ви з якихось причин не можете зачинити вікно, то будете вимушені попросити когось це зробити — у такому разі немовленнєва ситуація стане мовленнєвою
Мовленнєва ситуація — це сукупність різних чинників, що впливають на особливості мовної поведінки комунікантів, тобто конкретні обставини спілкування.
«Людина може стати рабом ситуації, а вся ідея риторики полягає в тому, щоб зробити людину господарем ситуації…»
Але мовленнєву ситуацію не потрібно сприймати лише як сукупність зовнішніх обставин, за яких відбувається спілкування. Ситуація — це події минулого, про які згадує людина, і наші внутрішні переживання, якими ми хочемо поділитися із співрозмовником, і різні побутові чи виробничі питання, які ми бажаємо обговорити. Тобто до поняття «мовленнєва ситуація», крім обставин, належать ще й такі фактори, як: а) стосунки між співрозмовниками; б) їхні наміри; в) безпосередня реалізація самого акту спілкування, під час якого можуть виникнути нові стимули для говоріння.
У мовленнєвій ситуації є щонайменше два суб’єкти: адресат та адресант. Спілкування можливе за наявності адресанта, адресата, мети й теми мовленнєвої діяльності. Адресат — людина, до якої звернена мова. Адресант — ініціатор діалогу, він задає тон розмови, визначає темп і тематику спілкування. Адресант спрямовує бесіду й регулює її часові рамки. Схематично формулу мовленнєвої діяльності можна зобразити так: хто — кому — чому — про що — де — коли.
Отже, елементами мовленнєвої ситуації є: 1) адресант (мовець); 2) адресат (слухач, аудиторія); 3) предмет мовлення; 4) умови успішного спілкування.
Умовами успішного спілкування є відкритість, налаштованість на діалог, добрий тон, етикет, жести, контроль емоцій, уміння бути уважним слухачем і цікавим співрозмовником та ін. Для того щоб ефективно відбувся акт комунікації, треба наперед з’ясувати, які особливості має адресат (ступінь знайомства з вами, вік, соціальний статус, риси характеру та ін.), визначити предмет спілкування (про що буде йти мова) і продумати, якими засобами ви будете впливати на вашого співрозмовника, щоб досягти поставленої мети (умови успішного спілкування).
Мовленнєва поведінка у процесі спілкування переслідує певну мету. Комунікативна мета (ціль) — це результат, якого хоче досягти адресант (мовець).
Кожен учасник мовленнєвої події повинен чітко уявляти свою мовленнєву роль і мовленнєві ролі своїх співрозмовників.
Для досягнення мети суб’єкти спілкування користуються певними способами, що їх називають стратегією і тактикою мовленнєвої поведінки.
Комунікативна стратегія — це комплекс мовленнєвих дій, спрямованих на досягнення мети.
Комунікативна тактика — це підпорядкований комунікативній стратегії конкретний спосіб досягнення мети: відбір мовних ресурсів і адаптація їх до конкретної ситуації спілкування.
Основою комунікативної тактики є обґрунтування будь-якого положення, судження. Вона співвідноситься з комунікативним наміром.
Комунікативний намір — це тактичний хід, що є практичним засобом руху до відповідної комунікативної мети.
Запам’ятайте!
Справедливість, чемність, коректність, толерантність, повага до співрозмовника — предикати вихованої людини. Подбайте про те, щоб ці моральні настанови набули певних приписів, дотримання яких втілюється у відповідних учинках.
ЗАВДАННЯЗавдання 2. Потренуйтеся читати чистомовки, чітко їх артикулюючи.
Чистомовку, на відміну від скоромовки, треба читати не швидко, а «чисто», тобто слова промовляти чітко, звучно, виділяючи ті, на які падає логічний наголос.
Завдання 3. Прочитайте тексти й виконайте завдання.
Культура — дзеркало, у якому нація може побачити саму себе
— Як Ви оцінюєте місце української поезії у світовому художньому середовищі? Наскільки ми як нація даємо якісний продукт світові?
— У ці дні у Львові відкривається «Форум видавців». Що повезе «А-БА-БА-ГА-ЛАМА-ГА» до Львова, які новинки презентує?
— Свої твори «закинули», не пишете тепер? Чи буде книжка нових поезій Івана Малковича?
— Як ви оцінюєте стан українського книговидавництва? Наскільки українці стали читати українською?
— Ви перед інтерв’ю згадали про крадіжки, що Росія краде нашу територію та історію.
Востаннє вона намагалася «вкрасти» Анну Ярославну, яка мовби стала раптом російською
княжною. Чому росіяни постійно намагаються пограбувати нас?
— Під час промови на врученні Шевченківської премії Ви сказали, що хотіли б дожити до того часу, коли про Т. Шевченка в школі розповідали б не як про кріпака, а як про
успішну та талановиту людину. Цікавий, нетрадиційний погляд на Кобзаря.
— У цій промові Ви також згадували про Черчілля. Коли хотіли урізати бюджет на
культуру під час війни, він сказав: «А що ж ми тоді будемо захищати?» Ви говорите, що
нашим урядовцям далеко до Черчілля. Що маєте на увазі?
— Наш сайт 13 серпня ініціював запровадження свята української пісні. На весь світ у
космосі Павло Попович заспівав «Дивлюсь я на небо та й думку гадаю». Під час цього польоту було вперше встановлено прямий відео- та радіозв’язок із Землею, і всі, хто слухав,
чули українську пісню. Як Вам така ініціатива?
— Що, на Вашу думку, є «Український інтерес»?
А. Визначте елементи мовленнєвої ситуації: 1) адресата; 2) адресанта; 3) предмет мовлення; 4) умови успішного спілкування.
А. Визначте елементи мовленнєвої ситуації: 1) адресата; 2) адресанта; 3) предмет мовлення; 4) умови успішного спілкування.
1. Дайте визначення риторики. Схарактеризуйте її предмет, мету і завдання.
Завдання 1. З’ясуйте подібність і відмінність у лексичному значенні поданих нижче слів. Уведіть ці слова в окремі речення. У якому значенні - прямому чи переносному - іменник риторика буде синонімом до іменника демагогія? За потреби зверніться до тлумачного словника та словника синонімів.