ТемаПунктограми у складнопідрядному   реченні

                                                                                МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

Вживаючи розділові знаки у складнопідрядному реченні, варто пам’ятати, що підрядна частина може стояти в різній позиції відносно головної:  

Якщо підрядна частина стоїть на початку речення, то кома ставиться після неї, тобто перед головною, а сполучник залишається нерозділеним.

Напр.: Я бачив, як сходив місяць, як море йому простелило під ноги золотий килим, а пальми вітали «осанна!» (М. Коцюбинський).

Перегляньте відео. 

                                        ЗАВДАННЯ ДО ТЕМИ

Завдання 1.  Доповніть складнопідрядне речення, дібравши підрядну частину з довідки. Визначте граматичні основи та тип речення. 1. Тоді лиш пізнається цінність часу, … 2. Не чекай від пташки пісень тоді, … 3. А що вже там казати про людину, ... 4. Завжди приємно згадати все, … 5. …, тоді вона уже людина (Л. Костенко). 6. Гни дерево, …, навчай дітей, … 7. Не піддамся тим людським законам, …. 8. …, а життя людини завжди в народі оцінюють за добрими справами. 
Довідка: Коли в людини є народ, …; … що зробив доброго; хоч що там не кажіть…; …яка сама собі господар і творець своєї долі (З часопису); …поки молоде, …поки малі (Нар. тв.).; … коли вона відчує себе полонянкою (В. Сухомлинський); … що не Божі (Ю. Дмитренко); … коли він втрачений (Г. Сковорода). 

Завдання 2. Перепишіть, розставляючи, де потрібно, розділові знаки. 1. Живемо в такий час коли йде вирішальна боротьба за людину її майбутнє коли потребує підтримки людський дух і сама природа (О. Гончар). 2. Засліплений гордістю не розуміє нічого бо він захворів на суперечки та змагання від яких виникають заздрість сварки лихомовство (З Біблії). 3. Нема життя без України бо Україна це Мати яку не вибирають (О. Гончар). 4. Надію в хаті поважайте бо де у хаті вона є туди і щастя забреде (С. Горлач). 5. Життя карає неодмінно за кожен гріх за хибний крок поки збагнеш що не година а все життя один урок (В. Черепков).

Завдання 3. Добудуйте речення, дібравши з довідки відповідні підрядні частини. 1. Великі дерева шануй, … 2. … молодиці метнулися оглядати кожний куточок (М. Коцюбинський). 3. Симфонія мелодій і звуків супроводжує нас усе життя, … 4. На цих землях ми посадимо сад, … 5. Вигляд у професора був невдоволений, …. 6. … Оксана виїхала того ж дня. 7. Це та яблунька, … 8. По війні, …., восени колись приходив ти до мене і читав поезії свої (П. Тичина). 9. Чуєш, ненько моя, вічна пісня та, …. 10. Я уявляю собі дитячі роки як школу мислення, а вчителя – як людину, … 11. …, села опустіли. 12. …, для сина вірного вона завжди єдина, люба, рідна. 

Довідка: … що дбайливо формує організм і духовний світ своїх вихованців (В. Сухомлинський); … що з дитинства несу через усі літа! (М. Ткач); хоч би мати була стара і бідна; … що ми посадили удвох (А. Малишко); …коли вже одгули бої, …; не зважаючи на те, що землі тут дуже родючі…; .… хоч часом нам бракує просто тиші; Як тільки Семен вийшов з хати, … ; … хоч вони поки що вкриті бур’янами; … що плід дають і в спеку тінь (І. Франко); …дарма що я дуже старався пригадати вірш; Як не умовляли її родичі,…

Завдання 4. Інтерактивна вправа.


Завдання 5. Перепишіть, вставляючи пропущені орфограми та розділові знаки. 1. Ми горді своєю літературою тому що вона н..се світові нове слово (М. Рильський). 2. Вкраїн..ський хліб такий смачний тому що він завжди замішаний на пісні (С. Летюк). 3. Для того щоб виконувати закони треба їх знати (З газ.). 4. Лестять для того щоб панувати під виглядом покірнос..ті (М. Чернишевський). 5. Здоровен..ий дуб розрі..ся розширився своїм кострубатим гіл..ям так що аж темно під ним (М. Коцюбинський). 6. В/ночі йти гірс..кою сте..кою було небе..печно так що туристи вирішили зупинитися на/відпочинок. 


Завдання 6. Розставте розділові знаки, де потрібно. 1. Я сама вештаюся день у день по лісах мов та справдішня русалка з розпаленими щоками зі сміхом на устах з щастям в очах! 2. Такі і подібні думки дразнили мене мов невидимі демони доки сонце не ладилося до заходу. 3. Однак його життя більше забезпечене ніж жінки. 4. При тім гралася своїми коралями мов дитина а курила  тютюн як турок. 5. Немов соняшник стояла її душа отворена для незвісного якогось... 6. Гадки кружили за чолом мов бджоли в улію і я піддалася цілком їх потузі. 7. Тепер їм усім мов камінь із серця спав. 8. Я лежала мов тяжко хвора. 9. Лишилася сама мов приголомшена (З тв. О. Кобилянської).

Завдання 7. Випишіть спочатку складнопідрядні речення з однорідною підрядністю, потім — складнопідрядні речення з послідовною підрядністю.

Розставте розділові знаки. Підкресліть другу букву кожного речення і допишіть вислів: «Січень наступає — мороз людей...».

1. А Михайло мені сказав що ви збираєтесь їхати аж туди де зовім немає лісів (М. Стельмах). 2. З невеселою радістю що пробивалася крізь усі тривоги я вискочив на весняну вулицю де кожна калюжка тримала собі клапоть сонця (М. Стельмах). 3. Розкажи як за горою сонечко сідає як у Дніпра веселочка воду позичає (Т. Шевченко). 4. Дід Терентій щоразу над новою худобинкою мудрує щоб звеселити нею і людей і своїх онуків хоча сам уже й розлучився з радістю (М. Стельмах). 5. Назбираю цвіту аж на цілий срібний карбованець бо дуже люблю коли є багато зошитів (М. Стельмах). 6. І бійці відразу помітили що літо вже минуло що вже настала осінь з нескінченними мряками розбитими дорогами холодними вітрами (О. Гончар). 7. У Єгора і тепер зберігається рушник який подарувала мати щоб не забував рідної домівки (М. Стельмах).

Завдання 8. Прочитайте текст, визначте його тему. Випишіть складнопідрядні речення, розставляючи розділові знаки. Визначте тип цих речень. 

Смисл нашого життя 

        Якщо ви вирішили глибше вивчати самого себе перед вами безсумнівно постане цілий ряд питань щодо вашого сучасного і майбутнього. 
        Той хто собі усвідомив що він хоче у житті зробити чого досягти має далеко більше шансів на успіх ніж той хто здався на плин життя і не пробує спрямувати свої сили до певної мети. 
        Чи замислювались ви коли-небудь над тим що можете «взяти долю у свої руки» і шляхом наполегливої роботи над собою зробити своє життя змістовним і потрібним? 
        Як же працювати над собою? 
   Насамперед ви повинні поставити перед собою основні життєві цілі. Їх необхідно глибоко усвідомити проаналізувати власні можливості. Але це вимагає праці над собою – цілеспрямованої систематичної наполегливої.    
        Отже запам’ятаймо: смисл нашого життя у пізнанні себе у пізнаванні своєї особистості. Особистістю ніхто не народжується але стати нею може кожен якщо звичайно докладе до цього максимум зусиль і старання (З журн.)

Завдання 9. Попрацюйте в тренажері з правопису української мови. 

КУЛЬТУРА СЛОВА

Питання для самоконтролю 

1. Яке речення називається складнопідрядним? 
2. У якій позиції може стояти підрядна частина? 
3. Якими засобами зв’язку приєднується підрядна частина до головної? 
4. Назвіть особливості вживання коми при складених сполучниках. 
5. Чому потрібно розрізняти складений сполучник ТАК ЩО? 
6. У яких випадках перед сполучниками підрядності не ставиться кома? 
7. Коли в складнопідрядному реченні ставимо тире? 
8. Назвіть особливості вживання розділових знаків у підрядних реченнях з кількома підрядними.